Zagubieni na tajemniczej wyspie

Lost (2004-10)
czas trwania: 6 sezonów, 121 epizodów po ok. 42 minuty (7 epizodów trwa ponad 80 minut, więc oficjalnie jest 114 epizodów)
pomysł serii: Jeffrey Lieber, J.J. Abrams, Damon Lindelof

Uwaga: SPOILERY!!!

Lądowanie samolotu na pozornie bezludnej wyspie jest bardzo prostym pomysłem na scenariusz, wielokrotnie już wykorzystywanym w wielu filmach (np. Cast Away z 2000 roku) i serialach (np. Amazon, 1999-2000, w tym przypadku bohaterowie trafili do amazońskiej dżungli). Twórcy serialu Zagubieni znaleźli jednak sposób, by ten prosty, ale jednak bardzo ciekawy, pomysł rozwinąć w oryginalny sposób i przyciągnąć miliony widzów przed ekrany. Kluczem do sukcesu okazało się wprowadzenie do fabuły niezwykłych tajemnic związanych z wyspą oraz ciekawi bohaterowie, z których każdy ma jakąś tajemniczą przeszłość, ukazywaną za pomocą retrospekcji. Powstał trzymający w niepewności, pełen niespodzianek serial przygodowy, w którym stopniowo wprowadzano także elementy fantastyczne. Jeśli chodzi o bohaterów dramatu to wśród rozbitków są:

- Szlachetny lekarz Jack Shephard, który na codzień zajmuje się ratowaniem życia innych ludzi. Nie potrafi jednak uratować swojego małżeństwa. Na wyspie zostaje przywódcą, gdyż jako jedyny lekarz wśród rozbitków jest bardzo cenny i cieszy się szacunkiem.
- Uciekająca przed policją, ale jednak pozytywna postać - Kate Austen, obwiniająca się o śmierć człowieka. Na wyspie okazuje się silna, odważna i chętna do pomocy.
- Cyniczny i gburowaty James Ford zwany Sawyerem, pozornie niesympatyczny, okazuje się dobrym, wrażliwym człowiekiem. Szuka on pewnego oszusta, przez którego zginęli jego rodzice.
- Doświadczony przez życie John Locke, oszukany przez ojca, sparaliżowany, marzący o wielkiej przygodzie. Na wyspie spełnia to marzenie, zostaje tropicielem, poluje i pomaga innym rozbitkom w ułożeniu sobie życia na wyspie.
- Irakijczyk Sayid, zajmujący się brudną robotą (torturowanie podejrzanych o terroryzm), poszukujący ukochanej Nadii. Na wyspie jednak znajduje nową miłość, Shannon, którą także szybko traci.
- Kobieta w ciąży Claire, która rodzi dziecko na wyspie, nadaje mu imię Aaron i cały czas boi się, że ktoś chce skrzywdzić dziecko.
- Uzależniony od narkotyków gwiazdor rocka Charlie Pace, który próbuje skończyć z nałogiem i znajduje sens życia w opiekowaniu się dzieckiem, którego nie jest ojcem.
- Grubas-pechowiec Hugo Reyes zwany Hurley, którego, po wygraniu na loterii, prześladuje tajemniczy ciąg sześciu liczb, powtarzających się także na wyspie.
- Skłócone ze sobą, ale kochające się koreańskie małżeństwo Jin i Sun Kwon.
- Przyrodnie rodzeństwo - Shannon i Boone. Boone kocha Shannon, która go wykorzystuje w celach finansowych, gdyż potrzebuje pieniędzy - nie otrzymała spadku po ojcu, wszystko zabrała jej macocha, matka Boone'a.
- Ojciec z synem - Michael i Walt, którzy poznali się dopiero po śmierci matki chłopca. Walt z początku nie chce zaakceptować nowego opiekuna, a wkrótce zostaje porwany. Michael zrobi wszystko, by odzyskać syna.
- Udający księdza handlarz narkotyków zwany Mr. Eko, który miał za zadanie przewieźć samolotem heroinę, ukrytą w figurkach Matki Boskiej. Samolot ten, tak jak Oceanic 815, także rozbił się na wyspie.
- Była policjantka - Ana Lucia Cortez, kobieta silna i odważna. Jednak ze strachu przed Innymi źle ocenia sytuację i zbyt szybko podejmuje decyzję, zabijając niewinną Shannon.

Każdy z tych bohaterów wspomina swoją przeszłość, próbując wyciągnąć wnioski i na wyspie rozpocząć nowe życie. Głównymi postaciami w serialu są Jack i Kate, i są to również najlepiej zagrane role - szczególnie w pierwszym sezonie, bo z czasem zaczynają irytować. Z początku największe zaufanie wśród bohaterów wzbudza John Locke, ale to się zmienia z czasem, kiedy z jego winy umiera jeden z rozbitków - Boone.


Większość rozbitków to bohaterowie niejednoznaczni, którzy muszą jednak zaufać sobie nawzajem i zjednoczyć w walce przeciwko ludziom (tzw. Innym), którzy nie mają dobrych zamiarów. Inni (The Others, w innym tłumaczeniu Tamci) uważają, że wyspa należy do nich i nie życzą sobie gości. Między rozbitkami dochodzi do konfliktów, ale potrafią dojść do porozumienia i pójść na kompromis. Doznają wielu porażek, niektórzy pozytywni bohaterowie umierają w bezsensowny sposób, czasami zło okazuje się silniejsze i zwycięża, a wyspa do końca pozostaje tajemnicą.

Twórcy serialu wyraźnie schlebiają gustom męskiej widowni (kobiety w serialu, w większości, są młode i ładne, o różnym typie urody), ale jednak wielość gatunkowa, wielowątkowa fabuła i liczne charaktery ludzkie sprawiają, że na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno mężczyźni jak i kobiety niezależnie od wieku, rasy, wyznania czy wykształcenia, zarówno wielbiciele kina lekkiego i rozrywkowego, jak i widzowie, którzy lubią na filmach myśleć.

W serialu nie ma zbędnych wątków i postaci, każdy coś wnosi do opowiadanej historii. Scenariusz jest bardzo dobrze przemyślany. Ale można to powiedzieć tylko odnośnie pierwszego sezonu, później zdarzały się pewne niedociągnięcia. W pierwszym sezonie bardzo dobrze zmontowano przygody na wyspie z retrospekcjami, dając szansę każdemu z aktorów (z głównej czołówki) wykazania się i większość aktorów z tej szansy skorzystała. Oprócz elementów przygodowych, sensacyjnych i fantastycznych mamy tu też sporą dawkę humoru, którą dostarcza m.in. Sawyer niektórymi odzywkami, np. kiedy Jack chce go zbadać, on odpowiada, że nie ma ubezpieczenia.


Kolejne sezony nie przypadły mi do gustu, już w drugim pojawiały się chybione pomysły (np. wciskanie klawisza oraz niepotrzebna śmierć Shannon). Pomysł na to, by przedstawić pozostałych rozbitków z drugiego końca wyspy miał w sobie potencjał, ale został on zmarnowany. Trzeci sezon, w którym bliżej pokazano Innych uważam za porażkę. Wyróżniłbym sezon czwarty - jest on nawet ciekawy i oryginalny, z tego względu, iż zamiast retrospekcji (flashbacków) występowały futurospekcje (flashforwardy), z których widzowie stopniowo dowiadywali się, kto opuści wyspę. I na tym sezonie serial powinien się skończyć - niepotrzebnie bohaterowie na wyspę powrócili. A oprócz tego wprowadzono motyw podróży w czasie, więc powstaje pytanie, czy uda się zapobiec katastrofie samolotu i wszystko wróci do normy, a ci co zginęli zmartwychwstaną? Wszystko powinno się wyjaśnić w ostatnim, szóstym sezonie.

Cały serial jest jedną wielką układanką, której elementy są porozrzucane (umieszczone niechronologicznie) i aby ułożyć wszystkie elementy układanki należy obejrzeć wszystkie odcinki. Zdjęcia powstawały na Hawajach, nie jest to lokacja zbyt oryginalna, wiele filmów i seriali tam kręcono, więc daleko nie szukano. Ale jednak te hawajskie plaże, lasy, pola i dżungla idealnie tu pasują, świetnie kontrastują z miejscami pokazywanymi w retrospekcjach, no i przede wszystkim Hawaje doskonale „zagrały” mroczną, pełną tajemnic wyspę. Należy też dodać, że w serialu świetnie buduje klimat bardzo dobra muzyka, której autorem jest Michael Giacchino.

4 komentarze:

  1. Brak ostrzeżenia przed spoilerami.:(

    "albo przynajmniej znaczną większość" bym wyrzucił.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fakt, są spoilery, serial był tak popularny, że wydawało mi się iż każdy go oglądał. Poza tym, tekst pisałem w 2009, kiedy nie miałem jeszcze czytelników, więc nie starałem się zbytnio ;) Twoje sugestie wziąłem pod uwagę i wprowadziłem kilka zmian.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mi się serialu nie oglądało aż tak przyjemnie. Brakowało mi w nim czegoś i zrezygnowałem po paru epizodach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Lost oglądałam w 2011 roku, dotrwałam bodajże do czwartego sezonu. Kiedy zaczynałam oglądać liczyłam na prawdziwy survival, uwielbiam tę tematykę. Niestety szybko doszły elementy paranormalne, które całkowicie popsuły mi przyjemność oglądania. Jednak ciągle było w nim coś, co sprawiało, że oglądałam nadal, niestety w pewnym momencie zaczęło dziać się zbyt dziwnie, nawet jak na mój gust. Moją ulubioną postacią był ten łysy na wózku, nie pamiętam imienia.

    OdpowiedzUsuń