Ryzykantka

Niewygodna prawda / The Whistleblower (2010 / 112 minut)
re偶yseria: Larysa Kondracki
scenariusz: Eilis Kirwan. Larysa Kondracki

Gdy waga przedstawianego w filmie problemu jest ogromna nie oznacza to, 偶e film musi by膰 ci臋偶ki. Wkr贸tce na ekranach kin b臋dzie mo偶na ogl膮da膰 drug膮 cz臋艣膰 hitu pt. Uprowadzona - w pierwszej cz臋艣ci temat handlu lud藕mi zaprezentowano w formie kina sensacyjnego. Ryzykantka r贸wnie偶 podejmuje uniwersalny i aktualny problem niewolnictwa, ale opowiada histori臋 bli偶sz膮 rzeczywisto艣ci, pozbawion膮 strzelanin oraz dynamicznego 艣cigania przest臋pc贸w. Nie ma tu 偶adnego herosa, kt贸ry by艂by w stanie pozabija膰 tych wszystkich ludzi, zajmuj膮cych si臋 handlem kobietami. Uwaga re偶ysera skupia si臋 na postaci dzielnej policjantki, w kt贸r膮 wcieli艂a si臋 znakomita aktorka Rachel Weisz. Sprawdzi艂a si臋 ona ju偶 kilkakrotnie w rolach bojowniczek o s艂uszn膮 spraw臋 (np. w 艁awie przysi臋g艂ych i Wiernym ogrodniku), ale zaryzykowa艂bym stwierdzenie, 偶e to jednak w filmie Larysy Kondracki zagra艂a swoj膮 najlepsz膮 rol臋 w karierze.

Ameryka艅ska policjantka imieniem Kathy wyje偶d偶a z misj膮 pokojow膮 do Bo艣ni. Kraj zdewastowany w wyniku niedawno zako艅czonej wojny wymaga uporz膮dkowania, a kto m贸g艂by tu zaprowadzi膰 porz膮dek, je艣li nie pe艂na zapa艂u i zaanga偶owania policjantka. Ale w kraju, gdzie panuje jeszcze powojenny chaos 艂atwiej wprowadzi膰 prawo silniejszego, dzi臋ki czemu zupe艂nie bezkarnie mo偶na pope艂nia膰 przest臋pstwa. Kathy z przykro艣ci膮 stwierdza, 偶e nie tylko musi si臋 zmaga膰 z pojedynczymi przypadkami przemocy domowej, ale r贸wnie偶 z korupcj膮 panuj膮c膮 w szeregach policji, a tak偶e w艣r贸d dyplomat贸w, kt贸rych chroni immunitet. Czy Kathy oka偶e si臋 na tyle zdeterminowana, odwa偶na i odporna, by nie tylko wypowiedzie膰 wojn臋 przest臋pczo艣ci zorganizowanej, lecz tak偶e t臋 wojn臋 przetrwa膰? Bo o wygranej raczej nie ma co marzy膰.

Wyst臋puj膮ce w oryginalnym tytule tego filmu okre艣lenie „whistleblower” oznacza osob臋, kt贸rej post臋powanie ma zdemaskowa膰 przest臋pstwa pope艂niane przez szef贸w organizacji, dla kt贸rej pracuje. Tak膮 w艂a艣nie bohaterk膮 jest autentyczna posta膰 Kathryn Bolkovac, o kt贸rej opowiada film Larysy Kondracki. Wys艂ana przez ONZ, by pom贸c potrzebuj膮cym, sama nie mo偶e liczy膰 na czyj膮kolwiek pomoc, bo malwersacje, korupcja i 艂amanie praw cz艂owieka, kt贸re wykry艂a maj膮 miejsce za przyzwoleniem polityk贸w i dyplomat贸w - os贸b nietykalnych, kt贸rych nikt nie odwa偶y si臋 oskar偶y膰. Organizacja Narod贸w Zjednoczonych ma na celu obron臋 praw cz艂owieka oraz zapewnienie ludziom bezpiecze艅stwa. Problem w tym, 偶e ta organizacja chroni jednak nie tych ludzi, kt贸rych powinna.

W wiadomo艣ciach cz臋sto s艂yszy si臋 o przypadkach niesprawiedliwo艣ci spo艂ecznej, ale cz艂owiek anga偶uje si臋 w pomoc dopiero w贸wczas, gdy sprawa dotyczy jego rodziny. Czy na przyk艂ad g艂贸wny bohater Uprowadzonej podj膮艂by walk臋 z handlarzami lud藕mi, gdyby jego c贸rka nie zosta艂a wmieszana w ten problem? Pewnie nawet nie kiwn膮艂by palcem. Dlatego zagrana przez Rachel Weisz ryzykantka jest postaci膮 wyj膮tkow膮 i godn膮 podziwu, poniewa偶 decyduje si臋 pom贸c zupe艂nie obcym kobietom, kt贸re ju偶 straci艂y nadziej臋 na powr贸t do normalno艣ci, 偶yj膮 w ci膮g艂ym strachu, stale spotykaj膮 si臋 z ludzk膮 oboj臋tno艣ci膮, znieczulic膮 i wrogo艣ci膮. Zrealizowany przez kanadyjsk膮 re偶yserk臋 recenzowany film pokazuje, 偶e w niekt贸rych przypadkach bardziej mo偶na liczy膰 na pomoc obcej osoby ni偶 na pomoc rodziny. Wujowie, bracia czy np. kuzyni s膮 gotowi dla pieni臋dzy sprzeda膰 swoich bliskich.

Film wyre偶yserowa艂a debiutantka, ale nie mam zastrze偶e艅 do sposobu prowadzenia narracji. Re偶yserka inspiruj膮c si臋 faktami i dzia艂alno艣ci膮 autentycznych os贸b opowiedzia艂a ciekaw膮 histori臋, kt贸ra potrafi wstrz膮sn膮膰 i zaszokowa膰 widz贸w, mimo i偶 pozbawiona jest dynamicznych uj臋膰, szybkiego monta偶u czy nadmiaru przemocy. Bo wstrz膮saj膮ce s膮 nie tylko ataki agresji, gwa艂ty i zab贸jstwa, ale tak偶e bierno艣膰, ch艂贸d emocjonalny i brak wra偶liwo艣ci. A film doskonale 艂膮czy sceny pe艂ne emocji z tymi lodowatymi, ujawniaj膮cymi u ludzi serce z kamienia. Przy udziale 艣wietnej obsady (Rachel Weisz, Vanessa Redgrave, Monica Bellucci, David Strathairn) powsta艂 poruszaj膮cy dramat, obok kt贸rego nie mo偶na przej艣膰 oboj臋tnie.

Film b臋d膮cy g艂osem przeciwko niesprawiedliwo艣ci i 艂amaniu praw cz艂owieka oraz przeciwko rz膮dowym organizacjom, kt贸rymi nie rz膮dz膮 ludzie, lecz pieni膮dze. 呕aden film nie przyczyni si臋 do polepszenia sytuacji w jakim艣 kraju, ale to nie zmienia faktu, 偶e takie oparte na autentycznych wydarzeniach historie s膮 potrzebne. Tak samo potrzebne jak codzienne wiadomo艣ci, u艣wiadamiaj膮ce licznych odbiorc贸w, co dzieje si臋 na 艣wiecie i 偶e s膮 ludzie, kt贸rzy pr贸buj膮 walczy膰 z systemem, opartym na korupcji, k艂amstwie, malwersacjach, pustych obietnicach, ochronie w艂asnych interes贸w oraz okradaniu obywateli z ich maj膮tk贸w, wolno艣ci i przys艂uguj膮cych im praw.

9 komentarze:

  1. zgadzam si臋 - ten film jest wstrz膮saj膮cy!

    OdpowiedzUsu艅
  2. Widzia艂am "Uprowadzon膮", ale do po艂owy - dla mnie ten film jest kiep艣ciutki, cho膰 zapowiada艂 si臋 nie藕le. Po co komu sequel, powielaj膮cy zapewne te same b艂臋dy. "Whistleblower" wydaje si臋 ciekaw膮 alternatyw膮, a Rachel Weisz to dodatkowa zach臋ta.

    OdpowiedzUsu艅
  3. Ja raczej te偶, jak blanchee, Uprowadzonej nie zaliczy艂bym do grona dobrych film贸w. Za to ta produkcja, zapowiada sie niezwykle interesuj膮co. No i osobi艣cie bardzo lubi臋 Weisz, wi臋c sam fakt jej wyst臋pu ju偶 budzi moje zainteresowanie:)

    OdpowiedzUsu艅
  4. film jest rzeczywi艣cie ciekawy, zrealizowany bez przesady. Re偶yserka nie wyla艂a dziecka z k膮piel膮, jak to si臋 cz臋sto dzieje przy ameryka艅skich produkcjach opowiadaj膮cych o problemach wyst臋puj膮cych w innych rejonach globu.

    ale czy ten film jest g艂osem przeciwko jakiemukolwiek rz膮dowi? W膮tpi臋. Kto zna cho膰 troch臋 ONZ ten wie, 偶e problem mafijnych dzia艂a艅 po艣r贸d oficer贸w misji pokojowych jest standardem. To co si臋 dzia艂o w No艣ni jest niczym wobec post臋powania ONZ w krajach Afryki. Problem istnia艂 pi臋tna艣cie lat temu i b臋dzie istnia艂 za pi臋tna艣cie, bowiem z samego za艂o偶enia ONZ to tw贸r zbyt pokraczny aby si臋 da艂o go kontrolowa膰.

    OdpowiedzUsu艅
  5. Mo偶e i faktycznie trudno kontrolowa膰 tak膮 organizacj臋 jak ONZ, ale na przyk艂ad, gdyby rz膮d podj膮艂 skuteczn膮 walk臋 z bezrobociem to na pewno mniej ludzi wyje偶d偶a艂oby za granic臋 w poszukiwaniu pracy. I wtedy pewnie znacznie mniej by艂oby ofiar wyzysku i handlu 偶ywym towarem.

    A co do "Uprowadzonej" to mnie si臋 podoba艂 ten film i ch臋tnie obejrz臋 jego sequel :)

    OdpowiedzUsu艅
  6. A ja od roku zabieram si臋 za ten film i jako艣 mi nie wychodzi. A tam uwielbiana przeze mnie Weisz i Cumberbatch na dodatek.

    Kiedy my艣l臋 o filmach podejmuj膮cych tak膮 lub podobn膮 tematyk臋, to mam przed oczami film z Emily Watson "Oranges and sunshine" z tego samego roku. Oczywi艣cie, te偶 jeszcze nie obejrza艂am. Jaka艣 beznadziejno艣膰 mnie dopad艂a. ;)

    OdpowiedzUsu艅
  7. Ja te偶 si臋 ju偶 d艂ugo zabieram za ten film i jako艣 mi nie po drodze. S艂ysza艂am, 偶e bardzo ci臋偶ki, wi臋c czekam na odpowiedni nastr贸j:)

    OdpowiedzUsu艅
  8. Polecam ten film, faktycznie momentami bywa trudny do ogl膮dania, ale z pewno艣ci膮 warto zobaczy膰.

    Agna wspomnia艂a, 偶e gra w nim Cumberbatch, ostatnio bardzo popularny, ale ja go艣cia nie kojarz臋 i nawet nie zwr贸ci艂em na niego uwagi, ogl膮daj膮c ten film :)

    "Oranges and sunshine" nie widzia艂em, akurat Emily Watson nie zach臋ca mnie do seansu. Zdecydowanie wol臋 Rachel Weisz, jeszcze mnie nie zawiod艂a i nie widzia艂em jej w naprawd臋 z艂ym filmie (no ale nie ogl膮da艂em jeszcze "Nostalgii anio艂a" ani "Dziedzictwa Bourne'a" :D)

    OdpowiedzUsu艅
  9. Super artyku艂. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsu艅