Monsun

Monsoon [powieść, 1999]
Autor: Wilbur Smith

„Nigdy nie próbuj rozdzielać walczących psów. Pomożesz tylko któremuś uzyskać przewagę”. Pełna wielu niesamowitych przygód część sagi rodziny Courtneyów. Głową rodziny jest były żeglarz i podróżnik, Hal Courtney, który dostaje niebezpieczne zadanie schwytania i zabicia słynnego arabskiego pirata porywającego okręty należące do Kompanii Wschodnioindyjskiej. Ta podróż zmieni życie jego i jego rodziny, bo Wilbur Smith to mistrz w mnożeniu przygód i komplikowaniu życia bohaterom swoich powieści. Pościg za piratami to zaledwie część tej historii, bo wydarzenia, tak jak tytułowy monsun, często zmieniają kierunek. Monsun rzuca bohaterów w wir niezwykłych wydarzeń jakie rozgrywają się w różnych częściach świata, czy to w Anglii zmagającej się z Francuzami, czy to na Oceanie, gdzie grasują pirackie okręty, czy też w Afryce, w której działają kalifowie, szejkowie, handlarze niewolników, muzułmańscy kapłani i eunuchowie. 

Czytając powieść czuć klimat egzotycznej morskiej przygody, a szczegółowe opisy i żeglarski żargon wskazują, że pisarzowi zależy na realizmie opowiadanych wydarzeń. Taka historia, choć bez wątpienia fikcyjna, mogła się wydarzyć, zdaje się mówić autor książki. To jednak nie tylko egzotyczna przygoda, ale przede wszystkim opowieść o więzach rodzinnych. Bracia bliźniacy są zupełnymi przeciwieństwami i walczą ze sobą jak rozjuszone wilki (tekst na początku recenzji dotyczy właśnie walki pomiędzy braćmi), najmłodszy syn jest rozdarty pomiędzy nowe i bogate życie w Afryce a wspomnienia o rodzinie i ojczystej Anglii, w której się wychował, zaś najstarszy syn, który powinien imponować mądrością, okazuje się głupi, chciwy i pozbawiony uczuć.

Ważnym problemem podjętym w książce jest handel żywym towarem, który był wówczas legalnym i bardzo dochodowym interesem. Afryka jest piękna przede wszystkim z zewnątrz, piękne są plaże, wybrzeża, okręty, ale im dalej w głąb kontynentu tym większe niebezpieczeństwa się czają. Bezkresne i dzikie pustkowia zamieszkują tubylcy, prześladowani przez obcych, porywani i zakuwani w kajdany, a potem sprzedawani w niewolę.

Podróże po morzach i oceanach, krwawe bitwy morskie i lądowe, polowania na słonie i wiele innych wydarzeń zostało zawartych na 670 stronach tej powieści. Niektóre przygody są fascynujące, ale nie brakuje także okrucieństwa, wynikającego z nieludzkich zachowań negatywnych bohaterów. A bohaterów negatywnych jest kilku i są to najczarniejsze charaktery, które nie znają słowa litość, są pozbawione jakichkolwiek uczuć, nie szanują nawet swojej rodziny.

By dostarczyć emocji i niezwykłych przeżyć autor nie unika szczegółowego opisywania  scen pełnych przemocy i okrucieństwa - aż trudno uwierzyć, że ludzie byli zdolni do tak drastycznych czynów. Jakby dla równowagi występują w powieści także: burzliwa miłość i namiętne sceny seksu. Przede wszystkim jest ogromna niepewność co do losów głównych bohaterów, a finałowe rozgrywki pełne są napięcia. Ponieważ nie jest to ostatnia część sagi rodziny Courtneyów na końcu pozostają niedopowiedzenia, więc czytelnik ma ochotę sięgnąć po kolejną książkę Wilbura Smitha, należącą do tej rodzinnej sagi. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz