'Allo 'Allo! Tu Nocny Jastrząb!

'Allo 'Allo! (1982 - pilot, 1984-92)
czas trwania: 9 sezonów, 85 epizodów po ok. 30 min. 
scenariusz: Jeremy Lloyd, David Croft, Paul Adam

Zarys fabuły przypomina nieco francuską komedię Wielka włóczęga - w obu produkcjach chodzi o ukrywanie angielskich lotników, którzy zostali zrzuceni na spadochronach w okupowanej przez Niemców Francji. Michelle z ruchu oporu podejmuje decyzję, aby lotnicy ukryli się w kawiarni, której właścicielem jest René. W „Café René” spotykają się rozmaici goście: niemieccy oficerowie, żołnierze gestapo, członkowie ruchu oporu, zwykli francuscy wieśniacy i wielu innych.

W kawiarni oprócz René pracuje jego żona i dwie młode kelnerki, romansujące z właścicielem. Właściciel lokalu nie jest ani przystojny ani odważny, jednak ma ogromne powodzenie u kobiet - flirtują z nim zarówno kelnerki (Maria, Yvette, Mimi), jak i kobiety z ruchu oporu (Louise, Denise, Henriette). Żona imieniem Edith, która męczy klientów kawiarni swoim śpiewem, zwykle przyłapuje męża w dwuznacznej sytuacji - René potrafi jednak tak nią manipulować, by jak najszybciej odrzuciła podejrzenia o zdradę.

Wśród wielu zróżnicowanych postaci są także: teściowa René, madame Fanny, plująca na Niemców, przedsiębiorca pogrzebowy, monsieur Alfonse o słabym sercu, stary Leclerc, który myśli, że jest mistrzem przebieranek, angielski policjant, któremu się wydaje, że zna francuski i inni. Ta komiczna galeria oryginałów w jakiś sposób wpływa na wydarzenia, przez swoją nieudolność powodując chaos, a co za tym idzie poprawiając humor.

Obraz upadłej madonny z wielkim cycem, pogoń za kaczką długodystansową, egzekucja René i udawanie brata bliźniaka, Herr Flick w przebraniu... niemowlaka z pistoletem ukrytym w lalce, dziwaczna lekcja angielskiego - to tylko niektóre z wielu komicznych sytuacji, pokazujących szaleństwo i poczucie humoru scenarzystów. Aktorzy jednak nie szarżują, z poważną miną wypowiadając świetnie napisane kwestie. Nawet tak pozornie prosta i banalna scena podawania zapałek (w odcinku pilotowym) powoduje uśmiech na twarzy.


Pełna zabawnych dialogów, pomyłek i groteskowych postaci komedia ośmieszająca stereotypy dotyczące Niemców, Francuzów, Anglików, Włochów. Humor wynika często z tego, że zaplanowana akcja nigdy nie kończy się zgodnie z planem, uśmiech powoduje również nagromadzenie wielu zabawnych charakterów i powtarzanie tych samych tekstów przez te same postaci: Michelle („Słuchajcie uważnie, bo nie będę powtarzać”), René („Ty głupia kobieto”), sierżant Crabtree („Dziń dybry”) i in. Z obsady wyróżniłbym Richarda Gibsona, odtwórcę postaci Herr Otto Flicka, ale reszta aktorów również doskonale wczuła się w klimat, zachowując powagę nawet w najbardziej absurdalnych sytuacjach.

Ten serial Anglików o Francuzach i Niemcach to kwintesencja brytyjskiego humoru. Produkcja zadziwia niektórymi absurdalnymi pomysłami, dziwacznymi wydarzeniami oraz przewidywalnością niektórych ludzkich zachowań. Obok Hotelu Zacisze to jeden z najlepszych angielskich sitcomów. Każdy odcinek dostarcza odpowiedniej porcji rozrywki, poprawia humor i powoduje, że widz ma ochotę wrócić do tych bohaterów, którzy choć nie grzeszą urodą, inteligencją i odwagą wzbudzają sympatię i rozbrajają swoim postępowaniem i poczuciem humoru.

1 komentarze:

  1. Allo, Allo super serial :) Co prawda jeszcze nie udało mi się obejrzeć go do końca ale na pewno to nadrobię. "You stupid woman!" za każdym razem, gdy to słyszę muszę wybuchnąć śmiechem. To właśnie potęga komizmu w najlepszym wydaniu, gdzie powtarzalność nie jest wadą, a zaletą. Ciągłe zwroty akcji i perypetie bohaterów nie pozwalają na nudę. Tak a pro po, to Rene strasznie przypomina mi Clouseau z Różowej Pantery, ten głos, postura, akcent i zachowanie.

    OdpowiedzUsuń