Spartanin

Lo Scudo di Talos [powieść, 1988]
Autor: Valerio Massimo Manfredi
Pełna przygód opowieść rozgrywająca się w starożytnej Grecji w czasie wojen perskich. W latach 490-479 p. n. e. miały miejsce cztery wielkie bitwy między Grekami a Persami. Bitwa pod Maratonem, pod Termopilami, pod Salaminą i pod Platejami. Na tle historycznych wydarzeń autor książki przedstawia niezwykłe losy Talosa – młodego heloty, który urodził się w rodzinie wojowników - spartiatów, ale miał niesprawną stopę. To sugerowało, że nie wyrośnie z niego prawdziwy Spartanin i zgodnie ze zwyczajem Sparty rodzice musieli zostawić noworodka w Tajgetos, wilkom na pożarcie. Jednak dziecko zostało uratowane dzięki rodzinie niewolników – helotów i zostało wychowane na silnego wojownika, którego przeznaczeniem jest wyzwolić helotów z rąk spartiatów.

Manfredi bardzo umiejętnie włączył w historyczne wydarzenia swoją własną opowieść, nie mniej ciekawą od prawdy historycznej. Motyw dwóch braci rozdzielonych w dzieciństwie przypomina nieco fabułę filmu Richarda Fleischera Wikingowie na podstawie powieści Edisona Marshalla, ale to tylko pozory. Powieść Manfrediego trzyma się bardzo wiernie faktów, przy okazji przedstawiając pełną niesamowitych i wciągających przygód historię człowieka, który zostaje postawiony przed trudnym wyborem - znajduje się pomiędzy dwoma obozami - obozem silnych wojowników ze Sparty i obozem słabych fizycznie helotów, którzy chcą się uwolnić spod jarzma Spartan, ale potrzebują przywódcy, który ich poprowadzi do walki. Czy główny bohater, Talos, wybierze słusznie i jakie będą konsekwencje jego wyborów? W tle opowieści przygodowo-historycznej znajduje się także wątek miłosny.

Punktami kulminacyjnymi powieści są: bitwa pod Termopilami, w której 300 Spartan stoczyło brutalną i z góry skazaną na klęskę walkę z Persami oraz bitwa pod Platejami, po której akcja zmierza w innym kierunku niż ktokolwiek by przypuszczał. Tarcza, łuk i miecz mogą podbić wiele narodów i służą nie tylko do walki, ale także do obrony. Jednak należy pamiętać, że są to tylko narzędzia, które aby spełniły swoje zadanie powinny być użyte w sposób rozsądny i przemyślany. Trzeba wiedzieć kiedy i w jaki sposób uderzyć, aby zadać celny cios, który zmieni przebieg walki. Manfredi w swojej książce przedstawia całkiem ciekawą i rozsądną strategię walki, dzięki czemu akcja jest logiczna, a zachowanie bohaterów wiarygodne. Po przeczytaniu powieści z łatwością można uwierzyć, że tak było naprawdę w starożytnej Sparcie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz