Alternatywna lekcja geografii

Czy ktoś wie, gdzie leży Karpatia, Tecala lub Zangaro? Jeśli nie to niniejszy tekst może być pomocny, bo tych państw nie ma na żadnej mapie i nauczyciele geografii nie mówią o nich na lekcjach. Te miejsca istnieją tylko na kinowym ekranie, wykreowane przez scenarzystów, których inspirują rzeczywiste wydarzenia i postacie. Bo jeśli filmowcy chcą z kogoś zadrwić wolą nie mówić wprost po nazwiskach, wolą nie używać rzeczywistych nazw państw, aby nie urazić ich mieszkańców. Tworzą więc fikcyjne miejsca i fikcyjnych bohaterów, ale na wiele to się nie zda, bo i tak łatwo odczytać kogo dotyczy film. Czy ktoś miał wątpliwości, że dyktator Hynkel to wykapany Hitler? Z pewnością nie - to było aż za bardzo jasne i czytelne.

Poniżej lista dwunastu intrygujących miejsc świata znajdujących się na mapie kina i wykorzystanych w pojedynczych filmach. Mamy teraz okres wakacyjny, a przedstawione tu państwa mogą stanowić ciekawą atrakcję turystyczną. Po co jechać do Hiszpanii lub na Riwierę Francuską, skoro można pojechać do Freedonii.

Estrovia
film: Król w Nowym Jorku (1957)
położenie: gdzieś w Europie

W latach 50. doszło w Królestwie Estrovii do przewrotu, w wyniku którego podstarzały król Shahdov stracił władzę i musiał szukać schronienia w bezpiecznym wolnym kraju. Padło na Stany Zjednoczone, kuszące blichtrem, elegancją i bogactwem. Lecz 'american dream' nie każdemu się spełni. Gdy oczekuje się zbyt wiele można przeżyć ogromne rozczarowanie. Ameryka na pierwszy rzut oka wydaje się gościnnym i wspaniałym krajem, ale okazuje się przereklamowana.

Freedonia
film: Kacza zupa (1933)
położenie: Europa Południowa, w okolicach Italii

Zadłużona maleńka republika, która dzięki bogatej sponsorce i złośliwemu biznesmenowi o dyktatorskich zapędach ma szansę pokonać sąsiednie państwo Sylwanię i przerodzić się w dobrze prosperującą krainę. Panoszą się tu szpiedzy i niepożądani goście, jednakże rządzą humor, absurd i niczym nie skrępowana zabawa. Jest to miejsce zwariowanego show, gdzie na każdym kroku można spotkać komediantów, błaznów i złośliwców.

Hatay
film: Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989)
położenie: Bliski Wschód, kraj graniczy z Turcją i Syrią

Bliski Wschód to obszar obfitujący w ropę naftową, ale w małej republice Hatay znajdują się starożytne relikwie, o których istnieniu krążą legendy. W roku 1938 amerykański archeolog Indiana Jones wraz ze swoim ojcem Henry'm odnalazł tu słynny kielich zwany Świętym Graalem, a nawet pił z tego kielicha. Ludzie spragnieni wrażeń i niebezpiecznych przygód koniecznie muszą tam zajrzeć. Obecnie Hatay jest prowincją w południowo-wschodniej Turcji.

Karpatia
film: Książę i aktoreczka (1957)
położenie: Europa Południowo-Wschodnia, między Karpatami Południowymi a Półwyspem Bałkańskim

To raczej ponury i zimny kraj, skoro rządzi nim arogancki, gburowaty książę, pozbawiony poczucia humoru. Nawet słodka aktoreczka Marilyn Monroe nie jest w stanie rozruszać tego sztywnego buca. Ów książę z Karpatii przybył do Londynu na koronację Jerzego V (rok 1911). Jeśli tak wygląda reprezentant tego bałkańskiego kraju to chyba nikt nie czuje potrzeby by go odwiedzić w jego rezydencji położonej gdzieś w nieprzyjaznych górach.

Krakozja
film: Terminal (2004)
położenie: Europa Południowo-Wschodnia, Półwysep Bałkański, kraj sąsiaduje z Macedonią i Bułgarią

Poczciwy i dobroduszny Wiktor Naworski przylatuje do Nowego Jorku i okazuje się, że jest pechowcem. Doświadcza absurdów biurokracji i zmuszony jest spędzić kilka dni i nocy na terenie nowojorskiego lotniska. Powodem tej dziwnej sytuacji jest zamach stanu dokonany w jego ojczyźnie, Krakozji. Restrykcyjne przepisy nie pozwalają biurokratycznym oficjelom wpuszczać na teren Stanów obywateli z tych regionów, w których trwają wewnętrzne konflikty.

Rurytania
film: Więzień Zendy (1952)
położenie: Europa Środkowa

Malownicze państewko, gdzie ludzie, także na najwyższych szczeblach władzy, oddają się rozrywkom: spacerom po górach, polowaniom, pijaństwu. Niebezpieczna jest w tym kraju polityka, gdyż wśród dostojników toczy się zacięta walka o koronę. Pewien brytyjski arystokrata na swoje nieszczęście okazał się sobowtórem następcy tronu Rudolfa V, którego zachłanni i żądni władzy nikczemnicy chcą pozbawić majestatu i należnej mu korony.

Sangala
film: 24 godziny: Wybawienie (2008)
położenie: Afryka, w pobliżu Ruandy i Ugandy

Po wielu dramatycznych przeżyciach w Los Angeles agent specjalny Jack Bauer zaszył się w afrykańskiej głuszy. Ale kłopoty także i tu go dopadły. Działania generała Jumy prowadzą do ostrego konfliktu wewnętrznego, a do armii wcielane są również dzieci. Bauer nie potrafi przymknąć oczu na społeczną niesprawiedliwość, więc angażuje się w pomoc dla osób prześladowanych, potrzebujących wsparcia. Przebywając w pobliżu jednej ze szkół próbuje uratować przynajmniej niektóre dzieci przed wcieleniem do armii generała Jumy.

Tecala
film: Dowód życia (2000)
położenie: Ameryka Południowa, góry Andy, w okolicach Kolumbii i Ekwadoru

Ten obszar wzdłuż Andów jest szczególnie niebezpieczny. Dość często zdarzają się tu porwania dla okupu. Partyzanci prowadzą wojnę z rządem, więc potrzebują funduszy na broń i inne środki niezbędne do walki. Porywają w tym celu amerykańskiego inżyniera i żądają za niego trzech milionów dolarów. Żonę uprowadzonego wspiera doświadczony negocjator. Gdy negocjacje nie przynoszą oczekiwanych rezultatów nie pozostaje nic innego jak akcja odbicia zakładnika.

Tomania
film: Dyktator (1940)
położenie: Europa Zachodnia, w okolicach Germanii

Okrutny, nerwowy i szalony wódz Tomanii, Adenoid Hynkel, planuje inwazję na sąsiedni kraj Austerlich. A wspiera go w tym inny świr - wódz Bacterii, Napaloni. Mówiący dziwnym językiem dyktator Hynkel jest rasistą, antysemitą i perfidnym łajdakiem, a tych których nienawidzi każe uwięzić w obozach koncentracyjnych. Jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że ma sobowtóra - biednego żydowskiego fryzjera.


Wyspa Czaszek
film: King Kong (1933)
położenie: Ocean Indyjski

Płynąc w stronę Indonezji przy sprzyjających wiatrach można trafić na mroczną, skalistą, tropikalną wysepkę dla prawdziwych ryzykantów i odkrywców. Ta złowieszcza kraina to być może jedyny obszar, na którym przeżyły dinozaury i inne prehistoryczne bestie. Można tu również na własne oczy zobaczyć Ósmy Cud Świata - jest nim gigantyczny goryl mający słabość do blondynek. Przy odrobinie szczęścia uda się go schwytać i załadować na statek, by pokazywać w wielkim mieście za odpowiednią opłatą.

Zamunda
film: Książę w Nowym Jorku (1988)
położenie: gdzieś w Afryce

Afrykańskie królestwo, w którym niestety nie ma prawdziwych księżniczek. Aby poślubić kobietę  książę Akeem jedzie więc do Nowego Jorku, gdzie znajduje się dzielnica Queens. Jej nazwa sugeruje, że rodzą się tu prawdziwe księżniczki. I faktycznie, afrykański książę znajduje tu odpowiednią dla siebie partnerkę. Queens nie jest może tak atrakcyjne jak Manhattan, ale nawet w „najgorszych” dzielnicach można odnaleźć szczęście.

Zangaro
film: Psy wojny (1980)
położenie: Afryka Zachodnia

James Shannon jest najemnikiem, który od czasu do czasu dostaje ciekawe zlecenia. Pewien koncern chce zawładnąć złożami platyny, w jakie obfituje afrykański kraj Zangaro. Problem w tym, że państwem rządzi obłąkany tyran, pułkownik Kimba. Shannon udaje się więc do Clarence, stolicy kraju, jako fotograf ptaków, w rzeczywistości zaś pełni rolę szpiega, by potem złożyć raport swojemu mocodawcy i zadecydować co dalej.

7 komentarze:

 1. świetny temat, jestem pod wrażeniem Twojej inwencji w wymyślaniu takich tematów hehe... ja pamiętam jeszcze jakiś dziwny afrykański kraj z filmu "Tłumaczka". Sam film nie warty oglądania, generalnie strata czasu, ale scenarzyści wymyśli Republikę Matabo czy coś w tym stylu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tak, oglądałem ten film, ale zapomniałem o tej republice. Tam chyba nawet język wymyślili dla tego kraju.

   Usuń
 2. Nazwa Krakozja pochodzi od Krakowa gdzie Spielberg kręcił "Listę...". :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze Enerdówek pod rządami nazistów z ,, Top Secret'' by się przydał.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobry temat :) Mojemu sercu najbliższa jest Zamunda :) Swego czasu nałogowo oglądałem ten film ;] A może jeszcze Szuflandia?;>

  OdpowiedzUsuń
 5. Z ostatnich lat zaproponowałbym Wadiyę, w której rządzi Aladeen (Sacha Baron Cohen). Film "Dyktator", inspirowany bestsellerową książką Saddama Husajna, to najbardziej zjadliwe z dzieł z udziałem Cohena (w porównaniu z "Bruno" lub "Boratem"), a w dodatku świetnie oddające mentalność współczesnych dyktatorów.

  OdpowiedzUsuń
 6. rewelacyjny post ;-)

  OdpowiedzUsuń